Ağrı Balık Gölü

Ağrı Balık Gölü

Ağrı Balık Gölü ve Kamp Alanları

Taşlıçay-Ağrı

İki ilçenin sınırları içerisinde kalan Ağrı Balık Gölü denizden 2241 m yüksekte olup Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. En derin yeri 37 m’dir ve bir lav seti gölüdür. Göl, içme suyu ve kullanma suyu koruma sahası statüsünde olup yakınındaki yerleşim birimleri için içme suyu sağlamaktadır. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yer altı sularıyla beslendiği için akış durumu ve sürekliliği ile ilgili veriler tespit edilememiştir.

Yakın çevresinde tarım alanları ve otlaklar bulunur. Türkiye’nin önemli kuş alanlarından biridir. Gölün üzerindeki 0.15 hektar alana sahip bir adada kuluçkaya yatan kadife ördek popülasyonu ile önemli bir kuş alanı statüsü kazanmıştır. Bölgedeki asıl ünü, yetiştirdiği kırmızı benekli alabalıktan kaynaklanır. Göl çevresinde yaşayan başlıca hayvan türleri kartal, şahin, keklik, yabani tavşan, tilki, kurt, yaban ördeği, martı, bıldırcın ve çulluktur.

Turistler Balık Gölüne Hayran Kalıyor

Ağrı Balık Gölü ve çevresi, rotalarını Doğu Anadolu Bölgesi’ne çeviren turistlerin vazgeçilmez adreslerinden biri haline geldi. Adaları, balık ve kuş türleri gibi doğal güzellikleriyle göz kamaştıran Balık Gölü, Yılın her mevsimi ziyaretçilerini cezbediyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğal güzelliği bakımından saklı güzelliklerinden biri olan Balık Gölü, Son zamanlarda kamp tutkunlarının da ilgisini çekmeye başladı. Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden de turistlerin ilgi gösterdiği bölgeye gelen ziyaretçiler, göl çevresinde bulunan doğayla iç içe kamp alanlarında konaklayarak keyifli vakit geçiriyor.

Piknik amaçlı bölgeye gelenlerin ikinci gelişlerinde kamp yapma kararı almaları ve bu tür taleplerin artması sonucu bölgedeki birçok işletmeci “Daha büyük yatırımlar yapmaya ve turistik tesis kurmaya başladı”. Balık Gölü şu an çok talep görüyor, Özellikle Ağrı, Van, Iğdır ve Kars’tan çok ziyaretçi geliyor.  

Bu bölgede keşfedilmemiş birçok Karavan Kampı ve Çadır Kampı için yer bulunmakta, Balık Gölü, Kamp tutkunlarını bekliyor. Gelip keyfini çıkarın. Bölgenin turizm açısından popüler hale gelmesinin bu doğal güzelliği kötü şekilde etkilememesini diliyoruz.

Balık Gölüne Nasıl Gidilir?

İki ilçenin sınırları içerisinde kalan Balık Gölü, Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km mesafededir.

Adresi: 04800 Tanyolu/Taşlıçay/Ağrı

Koordinatları: 39.743028, 43.527414