Altıparmak Tabiat Parkı

Altıparmak Tabiat Parkı

Altıparmak Tabiat Parkı ve Kamp Alanları

Yusufeli – Artvin

2111 hektar alana sahip olan Altıparmak Tabiat Parkı 2013 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. En önemli kaynak değeri buzul gölleri,  dereler, tarihi kemer köprüsü ve sahip olduğu habitat formasyonudur.


Flora ve Fauna Bilgisi

Kayın, Gürgen, Göknar, Şimşir, Ceviz, Ihlamur, Karayemiş, Kızılağaç, Ladin, Yaban Kestanesi ve Orman Gülü Alanda bulunan bazı bitki türlerindendir.

Alanda, Boz Ayı, Karaca, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Domuz, Gelincik, Kurt, Çakal, Doğan, Şahin, Yarasa, Kartal, Yılan ve Kertenkele gibi hayvan türleri gözlenmektedir.


Kaynak Değerleri

Alan içerisinde çok sayıda göl, dere ve yaylalar bulunmaktadır. Ayrıca, alanda 2400 metre rakımdan sonra çok sayıda buzul gölleri vardır. Bu göller ya dağların üst yamaçlarında yan yana ve üst üste sıralar halindeki küçük çanakların sularla dolması ile oluşmuşlardır ya da buzulların koparıp sürüklemiş ve bir yerde yığmış bulundukları taş yığınlarının (morenlerin) gerisindeki çanaklarda suların birikmesi ile meydana gelmiştir.

Alan içerisinde bulunan Büyük Göl, ülkemizde ender ve keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinden yüzen adaları da bünyesinde barındırmaktadır.  Toprak parçalarının kopmasıyla oluşan üç yüzen adacığın kara ile ilişkisi bulunmamaktadır. Ortalama çapı 10 metrekare ile 40 metrekare arasında değişmektedir. Ayrıca yörede yer alan Mençuna ve Mulona şelalelerinin yanı sıra ülkemizin en yüksekte yer alan şelalelerinden biri olan Ciro Şelalesinin yüksek doğa turizmi potansiyeli bulunmaktadır. 


Kültürel Değerleri

Yeşildere Mezrasında bulunan tarihi kemer köprü gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmekte, yöre tarihi ve mimarisi hakkında fikir vermektedir. Alan Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılır. Bölgeye özgü geleneksel giyim, yöresel yemek ve mimarisi bulunmaktadır. Ayrıca bölgede tahta kaşık, yün çorap dokuması, yöre kültürünün yansıtıldığı halk oyunları ve müziği geleneksel olarak yapılan yayla festivallerinde icra edilmektedir.


Ayrıca Altıparmak Tabiat Parkı, Çadır Kampçılığı, Piknik alanları, Yürüyüş yolları, Tur güzergahları ve manzara seyir noktalarıyla da dikkat çekmekte. Yörede ülkemizin en yüksekte yer alan şelalelerinden biri olan Ciro Şelalesinin yüksek doğa turizmi potansiyeli bulunmaktadır.


Aktiviteleri


Altıparmak Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Altıparmak Tabiat Parkı, Artvin’e 26 km, Yusufeli’ne 24 km uzaklıktadır.

Adresi: 08890 Altıparmak / Yusufeli/Yusufeli/Artvin

Koordinatları: 40.996260, 41.378983