Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi
1925’de kurulan Amasya Müzesi önceleri muhtelif binalarda hizmet vermiştir. 1980 yılında şimdiki modern binasına taşınan müzede Geç Neolitik Erken Kalkolitik Çağ’dan itibaren Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait 13 ayrı medeniyetin eserlerini bir arada görmek mümkündür.

Müze binasının batısında bulunan müze bahçesi içerisinde Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait taş eserler sergilenmektedir. Daha Önce Müzenin bahçesinde bulunan ve Selçuklu Sultanı I. Mesud’a ait olan türbe içinde sergilenen İlhanlılar dönemine ait 14. yy’dan kalma mumyalar müze i müze bahçesi içerisinde yer alan Selçuklu Sultanı I.Mesud ‘a ait türbede sergilenmektedir.

İlhanlıların Anadolu’daki hakimiyetleri döneminde Amasya’da nazırlık ve emirlik yapmış kişilere ve yakınlarına ait mumyaların bulunduğu bu bölüm, müzenin en ilgi çeken yerlerinden birini oluşturmaktadır. Müzede ziyaretçilerin amatör makinelerle fotoğraf ve görüntü almalarına izin verilmektedir.

Amasya Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri: Her gün açık olan müzeyi yaz dönemi 08.00 ile 19.00, kış döneminde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Amasya Müzesi giriş ücreti: 6 TL olup müze kart geçerlidir. Ayrıca 18 yaşından küçük olan öğrenciler ücretsizdir.

Türkiye Kültür Portalı


Amasya Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?

Adresi: Üçler Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Cd. No: 91, 05100 Merkez/Amasya

Koordinatları: 40.649574, 35.824724