Arap Apıştı Kanyonu

Arap Apıştı Kanyonu

Dünya Mirasını Keşfedin

Bozdoğan-Aydın

Bu yazımızda, Arap Apıştı Kanyonu hakkında bilinmesi gerekenleri inceliyoruz. Arap Apıştı Kanyonu nerede, nasıl gidilir? Neler yapılmalı? Arap Apıştı Kanyonunda tekne ücretleri ne kadar? Gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Burada Aileniz veya arkadaşlarınızla güzel bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. İşte, gizli kalmış güzelliklerden biri Arap Apıştı Kanyonu.

Kemer barajını besleyen Akçay’ın yıllar içerisinde aşındırmasıyla oluşan Arap apıştı Kanyonu 380 metre yüksekliği, 6 km uzunluğu ile benzersiz bir doğa harikasıdır. Doğal oluşumları bünyesinde barındırmasının yanı sıra antik dönemden kalma şehir kalıntıları ile de tarih ve doğanın birleştiği nadir alanlardandır.

Arap Apıştı Kanyonu, Dünya’nın 8. Harikası olarak gösteriliyor. Bölge SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınmış durumda. Bu ilginç adın nereden geldiği aslında pek bilinmiyor. Birçok rivayet arasında akla en yatkın geleni, Bölgenin güzelliklerini gören Arapların şaşkınlıklarını, düştükleri hayreti anlatmak için Arap apıştı adı verildiğidir.


Arap Apıştı Kanyonunda Neler var?

Kemer Barajı ve çevresinin, Gizli Manastır ve Kemer Köprüsü gibi kalıntılar nedeniyle eski çağlarda, küçük bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Mavi ile yeşilin uyum içerisinde olduğu Arap Apıştı Kanyonunda, Büyük İskenderin yaptırdığı Kemer Köprüsünü, Körteke Kalesini,  Pers Kaya Mezarını, Mağaraları ve Köprüleri ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda, Dağ keçisi sürülerini, Kızıl şahinleri, Balıkçıl kuş türlerini görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.


Aydın Belediyesi Tanıtım

Arap Apıştı Kanyonunda Neler Yapılabilir?

Tekne Turuna Katılın.

Kanyonda Tekne Turları yapılmakta. İki saat arayla düzenlenen turlardan bilet alarak kanyonu gezebilirsiniz. Turlar ile kanyon tanıtılmakta ve birçok yer ziyaret edilmektedir. Tekne yolculuğu bir saat gidiş ve bir saat geliş olmak üzere yaklaşık olarak iki saat sürmektedir. Tekne turu fiyatlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Seyir Terasına Çıkın.

Bu doğal güzelliği fotoğraflamak için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Seyir Terası. Kanyonda harika manzara için Arap Apıştı Kanyonu seyir terasına gidebilirsiniz. Seyir Terasının olduğu tepenin bir tarafı göle,  Diğer tarafıysa güzel bir manzaraya bakıyor. Suyun rengi muhteşem. Suyun renginin sadece sıcak aylarda bu rengi aldığını söyleniyor. Bunun sebebini soda patlaması olarak açıklanıyor. Yani Kanyona başka mevsim giderseniz bu rengi göremeyebilirsiniz.

Arap Apıştı Kanyonunda, Henüz kamp yapmak için donanımlı bir kamp alanı bulunmasa da, Kemer Barajı çevresinde birçok yerde kamp yapılabilmektedir. Ayrıca doğa yürüyüşü yapılabilecek birçok rota bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sular çekildiğinde ortaya çıkan mağaralar ziyaret edilebilir.


Arap Apıştı Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Arap Apıştı Kanyonu Aydın’ın Kemer mahallesinde ve Aydın’a 92 km uzaklıktadır. Aydın’dan Yenipazar’a oradan da Çine üzerinden buraya ulaşabilirsiniz. Yol boyu tabela var. Eğer aracınız yoksa Bozdoğan’a gelip oradaki servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

Adresi: 09764 Bozdoğan Kemer Mahallesi/Bozdoğan/Aydın

Koordinatları: 37.543608, 28.536658