Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası ve Kamp Alanı

Şavşat – Artvin

Yeşilin bin bir tonu ile bezenmiş ve bol Oksijenli Artvin – Şavşat yaylaları, Unutulmaz bir kamp deneyimi yaşamak isteyenlere benzersiz bir tatil fırsatı sunuyor. İşte Karadeniz ve Artvin’in en güzel yaylalarından biri olan Arsiyan Yaylası.

Arsiyan Yaylası Nerede?

Karadeniz de önemli yaylalarımızdan biri olan Arsiyan yaylasının, Kuzeyinde ve batısında Gürcistan sınırı, güneyinde Ilıca Köyü, güney doğusunda Pınarlı Köyü ve Cindağı, doğusunda ise Posof (Kol Köyü) bulunuyor. Yalnızçam Dağları sırasının kuzeydoğu ucunda yer alır. En yüksek yerleri Kençiyan Tepesi ve Kanlıtepe’dir


Yüksel Demir

Arsiyan Yaylasında Neler var?

Yaylanın, Dört bir yanı göllerle kaplıdır. Efsane gölleri ve eski yerleşim alanlarıyla ünlüdür. Dağcılık sporuna oldukça uygundur. Arsiyan yaylası Otu, Su ve Balığıyla da meşhurdur. Ayrıca tuz kayaları kömür madeni ve irili ufaklı birçok kaplıca vardır. Geniş orman alanları barındıran yaylada yöreye özgü meyvelerinden Kekre, Mozi, Meshal, Jol da bol miktarda bulunur. Güzel kokulu sarı cennet çiçekleri bolca mevcuttur.


Arsiyan Yaylasında Neler Yapılabilir?

Yayla çevresi gür ormanlarla çevrili çiçeklerle dolu çayırlarla kaplı geniş bir alana yayılmıştır. Ziyaretçiler Yaylada, güzel vakit geçirme imkanı bulabilirler. Bunların başlıcaları, Çadır Kampçılığı, Günübirlik Piknik, Fotoğrafçılık ve Doğa Sporlarıdır. Şavşat, Arsiyan Yaylasında kamp yapmak tamamen ücretsizdir. Ağaçlık alanlarda dilediğiniz yerde çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize bağlı.

Yaylada, Elektrik, su ve alışveriş imkanı bulunmamaktadır. İhtiyacınız olan malzemeleri yanınıda getirmeyi unutmayın.


Aktiviteler


Arsiyan Yaylasına Nasıl Gidilir?

Arsiyan yaylası, Şavşat ilçesine 40 km mesafededir. Göl bölgesinin alt kısmındaki köylere minibüsler ile ulaşıp, oradan da yaylaya çıkabilirsiniz.

Adresi: 08790 Demirkapı/Şavşat/Artvin

Koordinatları: 41.423459, 42.486509