Dülükbaba Tabiat Parkı

Dülükbaba Tabiat Parkı

Dülükbaba Tabiat Parkı ve Mesire Alanı

Şehitkamil – Gaziantep

Dülükbaba Tabiat Parkı ve Mesire Alanı, Piknik, Karavan Kampı ve Çadır Kampı için uygun ve Güvenlidir. Park görülmeye değer müthiş güzellikte tam kamp atılacak ve karavan ile konaklanacak bir yer. Bir çok aktivitenin  yapılabildiği parkta aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte güven içinde bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz.

Dülükbaba Tabiat Parkı tabii, peyzaj ve tarihsel dokusu bulunan, Dülük antik kentini barındıran kaynak değerlere sahiptir. Şehitkamil İlçesinde  yer alan 3.060 dekarlık saha Temmuz 2011 tarihinde Tabiat Parkı ilan edilmiş ve  Ocak 2014 tarihinde onaylanmıştır.

Tabiat Parkı, Kültürel, peyzaj ve rekreasyonel kaynak değeri açısından oldukça zengindir. Mesire yerinde hakim ağaç türü kızılçam olup saha içerisinde karaçam, servi, meşe ve badem bulunmaktadır. Gaziantep’in en yüksek yerlerinden olan alan, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygundur. İçme ve kullanma suyu ihtiyacı, saha içinde bulunan sondaj kuyularından karşılanmaktadır.

Kent insanına  eğlenme ve dinlenme imkanlar sunan Tabiat Parkı, Bulunduğu bölgede Orman ile kaplı ve Biyolojik Gölü olan tek alandır. Şehir merkezine 8 km. mesafede olup, Gaziantep Şehitkamil İlçesi Dülük mevkinde yer almaktadır. Ulaşım problemi bulunmamaktadır. Yöre halkının şehrin gürültüsünden uzakta, Ormanla iç içe olan Göletiyle güzel bir Tatil geçirmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Özellikleri

Ücretsiz olan Tabiat Park alanı, Genellikle Piknik amaçlı olarak kullanılmakta, Bunun yanı sıra, Kampçılık (Ücretli), Karavancılık (Ücretli), Bisiklet sporu, Doğa yürüyüşü, Fotoğrafçılık ve Kuş gözlemciliği gibi Aktivitelere de ev sahipliği  yapmaktadır.

Alanda, Güvenlik noktaları, çeşme, çocuk oyun alanları, gölet, havuz, kır kahvesi, wc, izci kampı, otopark, kafe ve büfe imkanlarından da faydalanabilirsiniz. Yürüyüş ve koşu için bir çok inişli çıkışlı eğlenceli güzel manzaralı ve bol oksijenli patika yolları var. Keyifli Tatiller…


Aktiviteleri


İmkanları

  • Güvenlik
  • Otopark
  • Mescid
  • Kafe
  • Wc
  • Su

Dülükbaba Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Adresi: Yukarı beylerbeyi Mahallesi, 27600 Şehitkamil/Gaziantep

Koordinatları: 37.116478, 37.324631