İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası

Çine – Burdur

Türkiye’nin Turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası, Önemli turizm bölgemiz olan Akdeniz Bölgesinde bulunmakta ve siz sevgili ziyaretçilerimiz tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Bu makalemizde, Mağara hakkında genel ve ulaşım bilgilerini bulabilirsiniz.

İnsuyu Mağarası 597 m uzunluğunda olan yatay bir mağaradır. Mağara içinde girintili çıkıntılı muhtelif istikametlere açılan dehlizlerde yer alan irili ufaklı 9 göl mevcuttur. Bunlardan en çok bilinenleri Büyük Göl ve Dilek Gölüdür.

İnsuyu Mağarası’nda karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonucu, mağara içinde sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin oluşum tarzları dikkate alındığında, mağaranın binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir.

Mağara içinde serin ve temiz bir hava akımı vardır. Yaz ve Kış aylarında mağara içi 14 °C sıcaklığını sabit tutmaktadır. Yaz aylarında dahi gitseniz yanınızda sırtınıza alacak bir hırkayı yanınızda bulundurun.

Mağaranın suyu karbonatlı maden suyudur. Bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılmaktadır.

İnsuyu mağarası, Kültür Bakanlığı kararı (1976) ile I. derece Doğal Sit olarak tescil edilmiştir. 


Kanal 7

Tavsiyeler

Bölgede, Yerel halkın ürettiği ürünleri satın almak mümkün. Ayrıca Çevrede bulunan kafeteryalarda yöresel gözleme çeşitlerini de tadabilirsiniz. Bölge Burdur Valiliğinin yönetim ve sorumluluğunda olduğundan Müze Kart geçmemektedir. Fotoğraf tutkunlarına mağara iç ışıklandırmasının az olmasından dolayı yanlarında iyi bir fener getirmelerini tavsiye ederiz.


İnsuyu Mağarasına Nasıl Gidilir?

İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya karayolu üzerinde ve Burdur’a 13 km uzaklıktadır.

Adresi: 15000 Çine/Burdur Merkez/Burdur

Koordinatları: 37.659918, 30.374538