Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası ve Kamp Alanları

Dereli – Giresun

Giresun yayla turizminde Karadeniz de önde gelen illerimiz arasında yer almaktadır. Birçok yaylası bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kamp yapacak birçok yer bulabilirsiniz. Kamp yapılacak yerler arasında da Kümbet Yaylası ön plana çıkmaktadır. Yayla ve Kamp Alanları, Yeşilin ortasında, temiz ve serin havasıyla size güzel anlar yaşatıp, Huzur bulmanızı sağlayacak. Yayla, Sessiz, sakin özelliği ve imkanlarıyla bir kampçının aradığı her şeye sahip.

Kümbet Yaylasında Neler var?

Hafta sonu tatili ve günübirlik piknikçiler tarafından da çok tercih edilen Yaylada, Ziyaretçiler, aradıkları bir çok şeyi bulabilir ve Geniş Konaklama imkanlarından faydalanabilirler. Başta, Elektrik, Su ve Telefon gibi önemli ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve aynı zamanda bölgedeki sağlık ocağı hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Çarşısında, Bakkal, Manav, Kasap ve Kıraathane bulunmaktadır. Kümbet Yaylasında hava yaz gecelerinde bile soğuk olur, Ziyaretçilerin buna uygun kıyafetler götürmeleri fayda sağlar.


Kümbet Yaylasında Neler Yapılabilir?

Doğu Karadeniz Yaylalarının yeşili bol olan Kümbet ve çevresi gür ormanlarla çevrili çiçeklerle dolu çayırlarla kaplı geniş bir alana yayılmıştır. Ziyaretçiler Yaylada, Birçok alanda güzel vakit geçirme imkanı bulabilirler. Bunların başlıcaları, Karavan ve Çadır Kampçılığı, Günübirlik Piknik, Fotoğrafçılık ve Doğa Sporlarıdır. Giresun Kümbet Yaylasında kamp yapmak tamamen ücretsizdir. İstediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Günübirlik gelenler için bol miktarda kuzu eti ızgara ,Ocak başında kendin pişir kendin ye şeklinde takdim edilmektedir. Kümbet Yaylası çocuklarını sömestrde veya yaz tatilinde gezdirmek isteyen aileler içinde önerilen en güzel mekanlardan biri konumunda.


Çekim: Harun Yılmaz

Kümbet Yaylasında Nerede Konaklanır?

Yayla ve Çevresinde, Gerek kendi imkanlarınızla (Karavan ve Çadır), Gerek çevrede bulunan Otel-Pansiyon, Yaz Evleri ya da Orman işletmesine ait bungalovlar gibi birçok konaklama imkanı bulunmaktadır.

Salon Çayırı Piknik Alanı: Giresun’dan Kümbet Yaylasına gelişte, yayla merkezine yaklaşık 1 km. mesafede Orman Bölge Müdürlüğünce tesis edilmiş olan Salon Çayırı Piknik Alanına ulaşılır. Sık orman dokusu içinde günübirlik kullanım talebine hizmet verecek şekilde düzenli ve teçhizatlıdır. Su, wc gibi altyapının yanı sıra piknik masaları, et pişirme ocakları yağmur barınakları ve her biri 5’er yataklı 3 adet dinlenme evi bulunmaktadır.


Kümbet Yaylasına Ne Zaman Gidilir?

Kümbet Yaylası geçici bir alan olduğundan ve çetin doğa şartları sebebiyle her zaman kamp ve gezi yapılabilecek bir yer durumunda değil. Yayla nüfusu Nisan başlarında artar, Ağustos ortalarında azalır. Haziran ve Temmuz ayları en iyi dönemlerdir.

Giresun’da genellikle temmuz ayının ikinci yansında yayla şenlikleri tertiplenir. O gün çevredeki diğer yaylalarda ve obalarda bulunan aileler ile diğer illerden gelen halk şenliklerin yapılacağı yaylada büyük kalabalıklar oluştururlar Bu şenliklerde yenir, içilir, oyunlar oynanır, yarışmalar tertiplenir, hayvansal ürünler pazarlanır. Tertiplenen bu şenliklerin en ünlüsü temmuz ayının ikinci haftasına rastlayan Cumartesi ve Pazar günleri kutlanan Kümbet Yayla Şenlikleridir.

Kümbet Yaylası Otelleri, Kümbet Yaylası Pansiyonları, Kümbet Yaylası Çadır Kampı, Kümbet Yaylası Karavan Kampı, Kümbet Yaylası Restoranları, Kümbet Yaylası Evleri.


Kümbet Yaylası Nerede?

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan ve en önemli meşhur turistik yaylalardan birisi olan Yayla, Giresun – Dereli ilçesindedir. 1640 Metre yüksekliğe sahip yayla adını taşıdığı Kümbet köyünde bulunmaktadır. Giresun’a yaklaşık 60 km. mesafede bulunan Kümbet Yaylası, çevredeki bazı yaylalar ve Aymaç Mevkinden oluşmaktadır. Dereli ilçesine geldikten sonra Kümbet Yaylası’na ulaşım çok kolaydır. 


Kümbet Yaylasına Nasıl Gidilir?

Yaylaya, Giresun -Dereli- Şebinkarahisar yolu üzerinden iki şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli ‘den sonra Güdül – Yüceköy üzerinden gidildiğinde 60 km.lik asfalt yol ile ulaşılır. Şebinkarahisar yolundan devam edilince İkisu – Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür. Eğer Aracınız yoksa, Dereli ilçesine ulaşıp oradan toplu taşıma araçlarıyla Yaylaya çıkabilirsiniz. Yolları asfalt olup binek araçla çok kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adresi: 28950 Kümbet Köyü/Dereli/Giresun

Koordinatları: 40.559968, 38.437970


Aktiviteleri


İmkanları

  • Sağlık Ocağı
  • Mangal Yeri
  • Bakkal
  • Manav
  • Kasap
  • Elektrik
  • Su
  • Wc