Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü ve Kamp Alanı

 Ahlat-Bitlis

Dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, farklı deneyimler yaşamak isteyen yerli ve yabancı kamp tutkunu turistlerin gözdesi durumunda. Bitlis Tatvan’da bulunan Nemrut Krater Gölü, Şehrin stres ve gürültüsünden sıkılan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri.


Doğa ile iç içe 

Özellikle hafta sonları huzur arayan, temiz doğa havası solumak isteyen yerli ve yabancı turistler, Nemrut Dağı ve Krater Gölü’nün yolunu tutuyor.

Burada inanılmaz bir doğa ve huzur var. Burası hakikaten gezilip görülmesi gereken bir yer. Geceleri biraz soğuk olsa da yakmış olduğumuz ateşle ısınıyorsunuz. Buranın hem gece hem de gündüzü kendine özgü bir ambiyansa sahip, çok temiz bir havası var.


Nemrut Krater Gölünde Neler var?

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 2 bin 800 rakımdaki dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü ve Kamp Alanı, doğal güzelliklerinin yanı sıra çeşitli kuş türlerine de ev sahipli yapıyor.

Ayrıca, göllerin çevresinde endemik türlerin olduğu zengin bir floranın olması, buz mağaraları ve buhar bacası bu yeri doğa tutkunları için bir cennet haline getiriyor. Nemrut Kraterinde, sıcak ve soğuk göllerinin bir arada bulunması ziyaretçilerde şaşkınlıkla birlikte hayranlık da uyandırıyor.


Nemrut Krater Gölünde Neler Yapılabilir?

Bitlis ve Doğu Anadolu’nun en iyi kamp alanı olan Nemrut Krater Gölü, Yukarıdan bakıldığında Muhteşem bir manzaraya ve doğaya sahiptir. Alanda derin bir nefes alıp, tüm oksijeni içinize çektiğinizde bütün negatif enerjiler uzaklaşıyor.

Burada kamp yapmak Terapi gibi; Alanda Kamp yapılabiliyor, Muhteşem bir Gökyüzü var, Geceyi Nemrut Krater Gölü’nün hemen yamacında çadırda veya aşağıdaki düzlükte Karavan da doğa ile baş başa geçirebilirsiniz. Sıcak ve soğuk gölleri gezebilir, Buz mağarasıyla, Buhar bacasını ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanında, Krater Gölünde kamp kuran dağcı ve doğa severler, gece yaktıkları ateşin etrafında halay çekip şarkılar söylüyor, Gündüz de gölde kano ile gezilebiliyor.

Bizce “Nemrut, kamp anlamında dünyanın en güzel yerlerinden biri konumda” Buraya gelmeye değiyor.


Nemrut Krater Gölüne Nasıl Gidilir?

Sönmüş bir Volkan Dağı olarak ülkemizde bulunan Nemrut Dağının zirvesinde bulunan Göle ulaşım için birçok farklı yol bulunmaktadır. Toplu taşıma ile de ulaşım gerçekleştirilebilmektedir.

Adresi: 13400 Serin Bayır, Ahlat – Bitlis

Koordinatları: 38.639878, 42.238077