Rasıl Hacar Kanyonu

Rasıl Hacar Kanyonu

Rasıl Hacar Kanyonu; Delikli Taş, Botan

Kayaboğazı-Siirt

Türkiye’nin en büyük kanyonlarından birisi olan Rasıl Hacar Kanyonu, Delikli Taş Kanyonu ve Botan Kanyonu olarak da adlandırılmaktadır. Herkesin bildiği ismi Rasıl Hacar (Taş Başı). Siirt’e uğrarsanız bu güzelliği mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Rasıl Hacar, Aşağıdan geçen Uluçay’ı (Botan) ve Tepeden Kuş bakışı Bakan Taş başı Mağarası ile Ziyaretçilerine Eşsiz bir Manzara Sunmaktadır. Şehrin gürültü ve kargaşasından uzak, doğa harikası olan bu yer, Doğa hayranı olanların ve doğa sporcularının arayıp ta bulamadıkları bir yer.


Rasıl Hacar Kanyonunda Neler Var?

Siirt Belediyesinin girişimiyle mesire alanı haline getirilen ve keşfe açılan tabiat harikası yer doğa sporları ve fotoğrafçılık çok uygun alanlara sahip. Ayrıca, Kanyon üzerindeki Taş Başının hemen sağında iki adet insan yapımı mağaralar mevcut. Bunlar daha önce burada bir yaşam sürdürüldüğüne işaret etmektedir.


Rasıl Hacar Kanyonunda Neler Yapılabilir?

Muhteşem doğal güzelliklere sahip Rasıl Hacar vadisinin üzerinde Fotoğraf tutkunlarını cezbedecek bir çok imkan var. Bunun yanında 100 kg ağırlığında balıkların tutulduğu botan çayında olta balıkçılığı yapılabilmekte.  Delikli Kanyon, Yamaç paraşütü ve Botan Çayı’nın üzerindeki rafting parkurlarıyla da siz doğa sevenlerin ziyaretini bekliyor. Botan Çayı yıllar yılı bereket simgesi olmuştur. Siirt için önemli bir yere sahip olan bu bölge hala kutlanmakta olan Cigor Bayramının da merkezi.

Buraya kadar gelmişken de Siirt’e özgü olan Büryan, Bumbar, Arap Dolması ve Perde Pilavı gibi yöresel yemeklerden tatmadan dönmeyin.


Rasıl Hacar Kanyonu Nerede?

Siirt merkezin güneydoğusunda yer alan bu Rasıl Hacar,  Siirt Belediye meydanından 5,2 km uzaklıktadır. Yolun 4,3 kilometresi ana yoldan gidilmekte, Sonraki kalan kısmı fıstık bağlarının içinden yeni yapılan ve asfalt dökülen 600 metrelik yokuş aşağı inilen bir yoldur. Araç sonrası sizi 300 metre kadar bir yürüyüş yolu bekliyor.


Rasıl Hacar Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Adresi: 56220 Kayaboğaz/Siirt Merkez/Siirt

Koordinatları: 37.899256, 41.950410