Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı ve Mesire Alanı

Kızılcahamam – Ankara

Şahinler Tabiat Parkı, İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara ili, Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tabiat Parkı, Ulaşım ağına Ankara – Bolu Karayolu ile bağlanmaktadır. Alanın güney ve güneybatı sınırlarını oluşturmaktadır. Saha içerisinde bulunan Gölet sahanın başlıca kaynak değeridir.

Şahinler Tabiat Parkı içerisinde mevcutta herhangi bir turizm faaliyeti yürütülmemektedir. Ancak Parkın bulunduğu yörenin önemli bir turizm potansiyeli bulunmaktadır. Bölgedeki turistik faaliyetlerden en önemlisi sağlık turizmi, yani termal turizmdir. Bölgede termal turizme yönelik iki merkez vardır. Bunlar Kızılcahamam Kaplıcası ve Sey Hamamı’dır. Romalılar ve Selçuklular döneminde de işletilmiş olan Kızılcahamam Kaplıcasının, ortalama su sıcaklığı 75 °C’dir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.


Florası ve Faunası

Tabiat Parkında yaz ve kış aylarında yapraklarını dökmeyen Sarıçam ağaçları ile kışın yaprak döken Kayın, Meşe ve Ardıç ağaçları mevcuttur. Alan, Eğrelti otu, Çayır otları, Isırgan otu, Kuşburnu, Orman Sarmaşığı gibi Bitki türlerini de barındırmaktadır. Şahinler Tabiat Parkı Faunasının en öncelikli türleri kelebeklerdir. Bölgenin en yaygın kelebek türü, ülkemize ait çok gözlü Anadolu Çillisidir. Yalancı Apollo, Anadolu Zıpzıpı, Karagözlü Mavi Kelebek, Çok Gözlü Poseydon, Himalaya Mavi Kelebeği ve Anadolu gelinciği de bölgede yaşayan nadir kelebek türleridir. Alanın yakın çevresinde, Türkiye’nin bilinen ikinci büyük Kara Akbaba populasyonu (7-10 çift) bulunmaktadır.


Özellikleri

Şahinler Tabiat Parkı, ziyaretçilerin dağcılık, doğa yürüyüşleri, fotoğraf çekimi, olta balıkçılığı, çadır kampçılığı, karavan kampçılığı, kelebek, böcek ve yaban hayatı inceleme, bisiklet sporu ve piknik gibi Rekreasyonel ihtiyaçlarına cevap verebilecek potansiyele sahiptir. Misafirler, Etkinlik alanları, Oyun alanları, Kameriye, Gölet ve Kamp Alanlarında, Doğa ile iç içe güzel bir Hafta sonu tatili geçirebilir ve Şehrin stresinden uzaklaşabilirler.


Bizim Tecrübemiz

Güvenli bir yer görevli sizi karşılıyor ve çok yardımcı oluyor herhangi bir ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Tuvaletler çok temiz ve çeşme imkanı var. Bazı Tuvaletlerde Elektrik prizi var.

Küçük bir Gölü var çevresinde gezinmek çok hoşunuza gidecek. Sezonunda Olta Balıkçılığı yapabiliyorsunuz, Kefal ve Sazan Balığı çıkıyor. Fakat Balıklar pek lezzetli değil (Belki İzmirliler Deniz Balığına alışkın olduğundandır :)). Ancak. Göl kenarındaki piknik alanında piknik yapmak her şeye değer.

Ayrıca ormanın derinliklerinde ayrılmış bir kamp alanı bulunmakta. Tam kamp atılacak yer. Gerek kamp alanına gerekse piknik alanına gelen misafirler oldukça elit ve nezih insanlar, Aileyle gidilebilir rahatsızlık verecek hiç kimse görmedik. Gece kalınabiliyor, giriş Ücretli.


Aktiviteleri


İmkanları

  • Çocuk Oyun Alanı
  • Mangal Yeri
  • Kameriye
  • Güvenlik
  • Otopark
  • Çeşme
  • Wc

Şahinler Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Şahinler Tabiat Parkı, Ankara şehir merkezine 107 km, Kızılcahamam ilçesine 30 km ve Bolu ili Gerede ilçesine de 30 km uzaklıktadır. Tabiat Parkı, Karayolu ulaşım ağına Ankara-Bolu Karayolu ile bağlanmaktadır.

Adresi: Şahinler Mahallesi, Ankara Bolu Yolu, 06890 Kızılcahamam/Ankara Koordinatları: 40.630758, 32.442761