Sızır Şelalesi

Sızır Şelalesi

Doğal Güzellikleri Keşfedin

Gemerek-Sivas

Göksu çayı üzerinde bulunan Sızır Şelalesi, Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Çat ormanları içerisinde bulunan Şelale, Yörenin sıkça gidilen dinlenme yerlerindendir. Sızır Şelalesi ve çevresi Doğa yürüyüşleri için uygun olan, Nadir Doğa Turizmi alanlarından biridir. Hafta sonu tatili için de önde gelen gezilecek yerler arasındadır ve Giriş ücretsizdir.

Sivas Gemerek ilçesi yakınında Sızır kasabasında bulunan bu muhteşem doğa harikası. Sivas il merkezine yaklaşık 130, Kayseri il merkezine de 100 km mesafede. Sızır beldesi içerisinde ulaşım sorunu olmadan kolaylıkla ulaşılabilen Sızır Şelalesi, ismini aldığı Sızır kasabasına da 1 km mesafede bulunmaktadır. Ulaşımı kolay ama engellilere göre zorlayıcı bir yer.

Alabalığını Deneyin

Şelalenin, Doyumsuz manzarası eşliğinde çay kahve yada soğuk içeceğinizi yudumlayıp, yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Şelaleye yaklaşık 500 metre mesafede bulunan alabalık çiftliğinden balığınızı alıp hemen yanı başındaki piknik alanında ailecek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Temiz ve güzel oturma yerleri, çay bahçesi ve alabalık lokantası da var.

Doğal ve el değmemiş güzel bir Şelale. Herkesin gezip görmesi gereken,  Bozkırın ortasında güzel bir vaha. Dağın üzerinden gelen su, muhteşem bir görkemle dökülüyor. Küçük bir cennet, Doğa severler için harika bir yer. Geniş bir gezme alanına sahip, sadece şelaleden ibaret değil akarsu manzarası ve küçük mağaralara da bakabilirsiniz.

Çadır Kampı Yapın

Ayrıca, Yazın veya Baharda havalar ısındı dediğiniz zaman, Çat ormanlarına gidip çadır kurabilir ve ailecek kalabilirsiniz, Eğer yabani hayvanlardan korkarsanız, Çat Köyü Muhtarının yardımıyla, Sızır Orman İşletme Şefliğine bağlı Kır Evinde rezervasyon yapmak  koşulu ile kalabilirsiniz.

Gerçek bir tabiat harikası olan Sızır Şelalesi muhteşem sesi ve yeşillerle dolu çevresi ile güzel bir vakit geçirmek için sizleri bekliyor.

Sızır Şelalesine Nasıl Gidilir?

Sızır beldesi içerisinde ulaşım sorunu olmadan kolaylıkla ulaşılabilen Sızır Şelalesi, ismini aldığı Sızır kasabasına da 1 km mesafede bulunmaktadır.

Adresi: Köprübaşı Mahallesi, 58880 Sızır Belediyesi/Gemerek/Sivas

Koordinatları: 39.303763, 35.944422