Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Müzesi

Fatih – İstanbul

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanmış ve 1478 yılında tamamlanmıştır. İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki Saray burnunda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Saray, Yaklaşık 400 yıl imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmış, aynı zamanda padişahların evi olmuştur. 19. yüzyılın ortalarında hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasına rağmen önemini her zaman korumuştur.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilen ve Cumhuriyet’in ilk müzesi olan Topkapı Sarayı Müzesi, günümüzde yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Kara tarafından Fatih’in yaptırdığı Sur-i Sultani, deniz tarafından ise Doğu Roma surları ile şehirden ayrılan Topkapı Sarayı, mimari yapıları, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray-müzelerinden biridir.


Yerleşim Planı

Birbirinden geçilen 4 avlusu bulunan ve avlu çevreleri mimari yapılardan oluşan Saray’ın etrafı bahçeler ve meydanlarla çevrilidir.

Birinci Avlu

Sarayın ilk avlusu olan ve halkın başvuru için girebildiği birinci avluda (Alay Meydanı) Cebehane olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi, Darphane, Fırın, Hastane, Odun Ambarı, Hasırcılar Ocağı gibi sarayın dış hizmet yapıları bulunurdu.

İkinci Avlu

Sarayın ikinci avlusu, devlet yönetimine ait mekanların yer aldığı Divan Meydanı (Adalet Meydanı)’dır. Törenlerin yapıldığı bu avluda, Divan-ı Hümayun (Kubbealtı) ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Divan binası arkasında ise Sultanın Adaletini temsil eden Adalet Kulesi vardır. Altında, Harem Dairesi girişi ile Zülüflü Baltacılar Koğuşu bulunur. Sancak-ı Şerif’in, Savaşa giden Sadrazam’a teslim edildiği yer olan Babüssaade, Saray Mutfakları ve Ek Hizmet binaları da bu avluda yer alır.

Üçüncü Havlu

Üçüncü Avlu, Enderun (iç saray) padişaha ait mekânlar ve Saray Okuluna ait koğuş ve yapıları da barındırır. Padişahın devlet adamlarını ve bazı yabancı elçileri kabul ettiği Arz Odası, Fatih Köşkü, Enderun Hazinesi ve Has Oda gibi Padişaha ait mekanlar ile Küçük Oda, Büyük Oda, Seferli, Kilerli, Hazineli, Has Oda isimleriyle anılan Enderun Saray okuluna ait koğuşlar bu bölümde bulunmaktadır.

Dördüncü Avlu

Bu mekanda Osmanlı sanatının klasik köşk mimarisinin en seçkin örnekleri olan, Sünnet Odası, Bağdat ve Revan Köşkleri ile İftariye Kameriyesi yer alır. Avlunun bir alt tarafında, Sofa Camii, Mecidiye Köşkü ve Esvab Odası vardır.

Topkapı Sarayı’nın etrafını kuşatan Has Bahçeler içindeki köşklerden Çinili Köşk, Sepetçiler Kasrı ve İncili Köşk’ün alt yapısı hariç günümüze ulaşmayan çok sayıda köşk ve kasır olduğu bilinmektedir. 


Topkapı Sarayı Müzesinde Neler Sergileniyor?

Dünyanın en büyük Saray-Müzelerinin başında gelen Topkapı Sarayı Müzesi’nde, Kutsal emanetlerden, Çin porselenlerine ve Padişah portrelerine kadar birbirinden kıymetli birçok koleksiyonu görmeniz mümkün.

Hırka-i Saadet Dairesi ve Kutsal Emanetler

Padişah Portreleri ve Resim Koleksiyonu

Bakır ve Tombak Mutfak Eşyası

Avrupa Porselenleri ve Camları

İstanbul Cam ve Porselenleri

Çin ve Japon Porselenleri

Padişah Elbiseleri

Gümüşler

Silahlar


Topkapı Sarayı Müzesi Gezi Planı

Topkapı Sarayı Müzesini Ziyaretiniz Sırasında Aşağıdaki Gezi Planı Size Yardımcı Olacaktır. Keyifli bir geziler dileriz.


Topkapı Sarayı Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, Salı günleri hariç, her gün ziyarete açıktır.

Kış Sezonu:  2 Ekim – 1 Nisan arası
Ziyaret Saatleri:  09:00 – 16:00

Yaz Sezonu: 1 Nisan – 2 Ekim arası
Ziyaret Saatleri:  09:00 – 18:00

*Resmi tatil ve dini bayramlarda müze ziyaret saatleri farklılık gösterebilmektedir. Gerekli Bilgiyi Topkapı Sarayı Resmi İnternet Sitesinden Alabilirsiniz.


Müze Ziyaretçi İmkanları

  • Müze içerisinde sesli Rehber kiralana bilmektedir.
  • Müzenin III. Avlu / Enderun Avlusundaki Harem çıkışında bebek emzirme odası bulunmaktadır.
  • Profesyonel olarak Müze içerisinde ve sergi salonlarında fotoğraf çekmek T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı iznine tabidir. Bu nedenle: Müze içerisinde yapılacak her türlü çekim talepleri dilekçe ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapılmalıdır. İletişim bilgileri için tıklayınız

Yiyecek içecek Tesisleri :

Birinci Avlu:
Emirgan Sütiş : Kafe
AKG (Müze) : Kafe ve Hediyelik Eşya

İkinci Avlu:
AKG (Müze) : Kafe ve Hediyelik Eşya

Üçüncü Avlu:
AKG (Müze) : Hediyelik Eşya

Dördüncü Avlu:
AKG (Müze): Hediyelik Eşya
Konyalı Lokantası : Restoran – Lokanta


Topkapı Sarayı Müzesine Nasıl Gidilir?

Adresi: Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/İstanbul

Koordinatları: 41.011714, 28.983357