Vanlife Sadeleşme Süreci

Vanlife Sadeleşme Süreci

Vanlife Sadeleşme

Vanlife İlk Adım

Bu yazımızda, Minimal Yaşamı benimsemiş ve bende varım diyenler için, Sadeleşme Süreci başlatma ve İlk Adımı atmayı kolaylaştıracak ipuçlarıyla yardımcı olmaya çalıştık…

Minimal Yaşam tarzları, Vanlife  , Kampçılık, Karavancılık ve Gezginlik şimdilerde çok moda. Bu yaşam tarzlarını sürdürebilmek, Popülerlikten fazlasına ihtiyaç duyar en azından sabır ve gayrete, öyle hevesle yapılacak işler değildir. Gerçekten gönül vermeli, her güçlüğüne katlanmalı ve benimsenmelidir. Yoksa olmaz.

Bu 30 Günlük Sadeleşme Süreci istisna değildir; Evinizdeki karmaşayı ele geçirmenize, Organize olmanıza, Gerçekten önemli olan şeylere yer açmanıza ve Minimal Yaşam başlangıcına yardımcı olur

İşte;

Harika bir alışkanlığa; 30 günlük Sadeleşme Sürecine başlıyoruz.


Başlamaya hazır mısın?

1. Gün: Amaçları Belirle

Temizliğe başlamadan önce, düşüncelerinizi düzenlemeniz önemlidir. Neden bu zorlukla uğraştığınızı ve bundan ne kazanmayı umduğunuzu yazın – bu 30 gün boyunca sizi Motive etmeye ve Odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Takviminizde zorluğun planlanmasını ve her gün ilgili görevlerin işaretlemenizi öneririz. Herhangi bir görevin çok büyük veya karşı konulamaz olduğunu düşünüyorsanız odağınızı daraltın. “Çabucak çözülebilen ve hızlı bir şekilde yok edilebilen öğelere odaklanmak en iyisidir.

2. Gün: İç Giysiler

En zorlu ve zaman alıcı görevle başlayın: Şifonyerinizi temizleyin. Bu bölgeyi organize etmek gün boyunca biraz daha az stresli hale gelmemize yardımcı olur. İlk gün çoraplarınız, iç çamaşırlarınız, pijamalarınız, tişörtleriniz ve atletik kıyafetleriniz gibi, Şifonyerde sakladığınız kıyafetlere odaklanın. Bir torba ya da çöp tenekesini alın ve yıpranmış, uygun olmayan ya da artık tarzınıza uygun olmayan her şeyi atın.

3. Gün: Dış Giyim

Ceketler, kazaklar, hırkalar, kapşonlular ve paltolar dahil olmak üzere sahip olduğunuz her dış giyim parçasını toplayın. Sevdiğiniz, düzenli olarak giydiğiniz veya özel bir durum için ihtiyaç duyduğunuz eşyaları saklayın, daha sonra sevmediğiniz veya hiç giymediğiniz her şeyi bağışlayın.

4. Gün: Asılı Giysiler

Düğmeli gömlekler, bluzlar, elbiseler, etekler, pantolonlar ve resmi kıyafetlerinizden birini seçin. Kendinize şu iki soruyu sorun: Sevdim mi? Sık kullanır mıyım? Cevap her ikisine de evetse, öğeyi hemen geri asın. Eğer değilse, bağış kutusuna yerleştirin.

5. Gün: Ayakkabılar

Yıpranmış, rahatsız edici veya tarzınızın olmadığını belirlediğiniz ayakkabılarınızı atın. Kalan ayakkabıları, günlük, egzersiz, özel günler ve bağış olarak kategorilere ayırın.

6. Gün: Çantalar

El ve sırt çantalarınızın, Aşınmış ve hiç kullanmadıklarınız dan kurtulmak için bu günü kullanın. Çantalarınızı kategoriye göre düzenleyin ve Fazlasını bağışlayın.

7. Gün: Dolap Aksesuarları

Bugün gardırop ekstralarını el atın: Kemer, Eşarp, Kravat, Şapka ve Mücevherleriniz. Birini seçin ve saklamak veya bağışlamak durumunu belirlemek için her bir öğeye göz atın. Kullanışlı bir ipucu: sahip olduğunuzu bile unuttuysanız, muhtemelen onu çok fazla özlemeyeceksiniz.

8. Gün: Tencere, ve Tavalar

Tebrikler, dolabınız bitti! Şimdi mutfağa. Tüm tencere, tava, servis tabağı, özel pişirme malzemeleri (güveç tencere veya ızgaralar gibi) ve büyük mutfak aletlerinden, Kırık, uyumsuz, modası geçmiş veya hala kutusunda bulunan herhangi bir şeyden kurtulun.

9. Gün: Züccaciye ve Bardaklar

Tabaklar, kaseler ve bardaklar gibi günlük kullandıklarınızı odaklanın. Çok fazla şeyiniz varsa, Ailenizi ve birkaç misafirinize yetecek kadar olan setler ile sınırlandırmaya çalışın. Kahve kupaları ve yeniden kullanılabilir bardak gibi ürünleri yeteri kadarını saklayın gerisini bağışlayın.

10. Gün: Kiler

Kilerinizin stoğunu çıkarın, süresi dolan yiyeceklerden ve yemekten hoşlanmadıklarınızdan kurtulun. Konserve: fasulye, çorbalar, pirinç veya makarna gibi bozulmayan yiyecekleri yerel bir yardım kuruluşuna bağışlamak için bir kutuda toplayın.

11. Gün: Şişe ve Kavanozlar

Yıllarca birikmiş olan plastik ve cam kavanoz/şişeleri ayırarak mutfak dolaplarınızı geri kazanın.Öncelikle kaç tanesine ihtiyacınız olduğuna karar vermek için kapakları ve altlarını eşleştirmenizi öneririz. Sonrasında: “Kötü durumda olan, [çok] ya da [çok] çok büyük ya da küçük olanları” geri dönüşüme verin.

12. Gün: Mutfak Aletleri

Gümüş eşyalarınızı, servis kaplarınızı ve konserve açacağı gibi araçları ayrıştırmak için mutfak çekmecelerinizini boşaltın. Hasar görmüş eşyalardan ve uyuşmayan parçalardan kurtulun.

13. Gün: Önemsiz Çekmece

Sadeleşme süreci alışkanlığınıza olumlu etkiler yapmaya başladı değil mi? 12 gün geride kaldı. Şimdi hep gözden kaçan, Önemsizler çekmecesine bakalım. Ne de olsa, her evde bir tane olduğu ve genellikle mutfakta bulunduğu bilinir. Her şeyi bir havluya atmaya başlayın, böylece ne ile karşı karşıya olduğunuzu görebilirsiniz. Daha sonra, evin diğer alanlarına ait işe yarar eşyaları bir kenara koyun (araç kutusundaki vidalar veya masanızdaki kalemler gibi). Son olarak, çöplerden ve açık bir amacı veya kullanımı olmayan herhangi bir şeyden kurtulun. Arta Kalanı saklayın.

14. Gün: Çocuk Oyuncakları

Bugün Çocuklarınızın oyuncaklarından bazılarını temizlemek, evinizdeki karmaşayı büyük ölçüde azaltır. Çocuğunuz için çok küçük, kırılmış ya da önemli parçaların eksik olduğu oyuncakları toplayarak başlayın. Çocuğunuz yoksa, bugün dikkatini çekmeyen bir başka alana değer katlamak için bu günü kullanın.

15. Gün: Bez ve Keten Dolapları

Düzgün katlanmış malzemeler, ev işlerini çok daha kolay hale getirir. Bulaşık bezlerini, temizlik bezlerini, çarşafları, yastık kılıflarını, battaniyeleri ve havluları toplayın, sonra bunları kontrol edin. Aşınmış, kalıcı lekeli veya artık zevkinize uygun olmayanlardan kurtulun. (Aynısı, tek kalmış pembe çiçekli bir yastık kılıfı ya da eşleşmeyenler diğerleri için de geçerlidir.) Ardından kalan nevresimlerinizi ve havlularınızı katlayıp düzenleyin.

16. Gün: Evye Altı

Sonunda mutfağınızın altındaki kabini fethetme zamanı geldi. İçine tıkıştırılmış her şeyi çıkarın, temizlik malzemeleri, mutfak aletleri ve geri dönüştürülebilir olanları kategorilere göre düzenleyin. Geriye kalan her şeyi atın

17. Gün: Banyo Dolapları ve Çekmeceleri

Banyo dolaplarınızı ve çekmecelerinizi boşaltın, ardından eşyalarınızı kategorilere ayırın: makyaj, vücut ürünleri, cilt bakımı, duş ihtiyaçları, seyahat malzemeleri, banyo malzemeleri ve benzerleri. Süresi dolmuş makyaj, akan vücut losyonu, eski parfüm. Kullanmadığınız ya da artık iyi çalışmayan şeyleri atın, eski bir traş seti veya kırılmış saç fırçası gibi.

18. Gün: İlaç Deposu

Sadeleşme Süreci, Bugün evinizde biriken ilaç şişeleri, kavanozlar ve haplarla geçecek. Elinizdekileri inceleyin ve artık gerek duymadığınız süresi dolmuş ürün veya reçeteleri atın. Tanımlanamayan hap veya kapsül bulursanız, bunları da çöpe atın. Kalan ilacı türüne göre sıralayın: ağrı kesici, soğuk algınlığı ilacı, sindirim sorunları vb.

19. Gün: Masa Çekmeceleri ve Kağıtlar

Kağıt karmaşasını kontrol etmeye yardımcı olmak için bu basit adımları izleyin. Öncelikle, evinizdeki tüm kağıtları toplayın ve “iş”, “aile”, “faturalar” ve “kişisel” gibi kategoriler belirleyin. Daha sonra, her bir kağıdı ait olduğu yere ayırın. Çoğu evin fazlasıyla sahip olduğu, süresi geçmiş fişler, broşürler ve önemsiz postalar gibi yaygın eşyalar geri dönüştürülebilir, faturalar, banka hesap özeti ve hatta düğün davetiyeleri bilgisayarınıza taranabilir ve ardından parçalanarak geri dönüşüme gönderilebilir. Kişisel mektuplar ve fotoğraflar gibi her şeyi etiketli bir dosya klasöründe saklayın.

20. Gün: Ardiye Dolabı

Evin dolabı veya rastgele köşesi olsun çeşitli ürünler için belirlenmiş bir yeriniz vardır. Bugün, bu bölgeye dalmanın zamanı geldi. Çok fazla ihtiyaç duyduğunuz veya artık ihtiyaç duymadığınız şeyleri araştırın – bu temizlik malzemeleri ve modası geçmiş  kostümlere kadar herhangi bir şey olabilir – Bağış için bir çantaya koyun.

21. Gün: Çamaşırhane Alanı

Burası oldukça hızlı olur. Kullanmadığınız deterjanlardan, kırık elbise askılarından ve buruşuk plastik giysi torbalarından kurtulun.

22.Gün: Yatağın Altı

Bu alan gerçek bir felaket bölgesi veya iyi düzenlenmiş ayakkabı kutularına ev sahipliği yapar. Her iki durumda da yatağınızın altındaki her şeyi dışarı çekerek başlayın. istemediğin her şeyi at, sonra evde başka yerde saklanması gereken eşyaları ayır. Geriye kalanları düzenleyebilir ve yatağın altındaki alanın depolamak için iyi bir yer olup olmadığını karar verebilirsin.

23. Gün: Kitaplık

Tozlu üniversite ders kitaplarından ve hiç açmadığın yemek kitaplarından kurtulmanın zamanı geldi. Hangi kitapları tutacağınıza veya kurtulacağınıza karar verirken, fazla düşünmeyin: yalnız kesinlikle sevdiklerinizi saklayın, gerisini bağışlayın.

24. Gün: Eğlence Odası

DVD, CD, video oyunları koleksiyonunuzu azaltmak için medya konsolunuzdan veya dolabınızdan vazgeçin. Muhtemelen artık bu eşyaların çoğuna ihtiyaç duymuyorsunuz ve bunları bağışlayabilir ya da çevrimiçi satabilirsiniz. Eski kumandalar, kılavuzlar ve TV kabloları gibi gereksiz teknoloji araçlarından kurtulun.

25. Gün: Çocuk Giysileri

Bugün, çocuğunuzun gardırobuna odaklanın. Lekelenmiş veya onarımı mümkün olmayacak yırtılmış ürünleri ayırın. Kalan giysileri yeniden düzenleyin.

26. Gün: Yatak Odası Komodin

Komodinler yatak odasının önemsiz çekmeceleridir. İlaç şişeleri, el kremleri, dergiler, kitaplar, okuma gözlüğünüz ve baş ucunuzda biriken diğer eşyaları ayıklamak için bugün biraz zaman ayırın. Her bir öğeyi alın ve yaşamınıza değer katıp katmayacağına karar verin. Cevabınız hayır ise, bağış kutusuna koyunuz.

27. Gün: Oturma ve Yemek Odası (Çekmece – Dolaplar)

Oturma ve yemek salonundaki depolama alanlarına genellikle aylarca dokunulmaz, bu da her küçük masa çekmecesini ve büfe dolabını açmak demek, ama bazen ilginç ve eğlenceli olabilir. Ne de olsa, ne bulabileceğinizi asla bilemezsiniz: yalnız bir kapı tokmağı, bir avuç vida, 90’ların ipek peçeteleri, büyük annenin porselen heykelcik koleksiyonu. Her şeyi üç küme halinde sıralayın: bağışlanacaklar, başka bir yerde kaldırılacaklar ve yeniden düzenlenecekler.

28. Gün: Garaj veya Depo

Tüm depoyu bir günde temizlemek ürkütücü bir görev olabilir, bu nedenle sizi en çok rahatsız eden alanı belirleyin ve buradan başlayın. Belki de neredeyse her gün seyahat ettiğiniz basketbol ve futbol ayakkabısı yığınıdır. Belki de arabanızı park etmenizi zorlaştıran şişkin dolaplardır. Alanı temizleyerek ve her şeyi kategorilere ayırarak başlayın, ardından her öğeye göz atın ve ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Çeşitli öğeleri (tamir malzemeleri, bahçe malzemeleri ve ev gereçleri gibi) organize edecekseniz etiket kullanın.

29. Gün: Dağınık Alanlar

Bugün, evinizdeki kalabalık ve dağınık yerlere girin. Mutfak tezgahları, konsollar, sehpalar, raflar ve masalar. İlk önce, Yanlış yerleştirilmiş eşyaları uygun yerlerine geri koyun. Ardından, her şeyi temizleyin – dekoru bile – ve yalnızca düzenli olarak kullandığınız eşyaları ( aile fotoğraflarınız gibi ) geri koyun.

30. Gün: Buzdolabı ve Dondurucu

Sadeleşme Süreci son gün, Kilerde olduğu gibi, buz dolabınızdaki yiyecekler ile dondurulmuş gıda ve benzerlerinden de vazgeçmek önemlidir. En azından bunları kısa sürede tüketip yenilerini yola çıktıktan sonra alın

Evet 30 günün sonunda Sadeleşme süreci tamamlandı, Nasıl Kendinizi hafiflemiş hissediyorsunuz değil mi? Evet evet Hafiflediniz. Güzel de bir Alışkanlık edindiniz. Kutlarız.