Yaşam Tarzı Müzesi

Yaşam Tarzı Müzesi

Dikyamaç Köyü (Kamparna) Yaşam Tarzı Müzesi

Dikyamaç Köyü (Kamparna) Yaşam Tarzı Müzesi

Arhavi – Artvin

Yaşam Tarzı Müzesi, Dikyamaç Köyü ve çevre köylerin geçmişlerine ait eserleri sergilendiği bir Müze olarak faaliyet göstermektedir. Bölgenin ilk ve tek yaşam tarzı müzesi olarak faaliyet gösteren Yaşam Tarzı Müzesi”nde, geleneksel yaşamda kullanılmış araç ve gereçler ile birlikte el sanatı eserler sergilenmektedir.

Müze, geçmişten günümüze kadar kültürel yaşamın bütün unsurlarını barındırmaktadır. Günlük yaşamda kullanılan materyaller, Eski köy evlerindeki el sanatları ve kıyafetlerin bulunduğu Müze bölge Turizmine de önemli katkılar sağlamaktadır. 

Artvin’in de ilk olma vasfını taşıyan Müzeye Dikyamaç halkı ve civar köylerin halkları büyük ilgi göstermiş ve kısa sürede yüzlerce tarihi eseri müzeye bağışlanmıştır. Bölge halkının müzeye olan ilgisi ve duyarlılığı müzenin gelişmesinde önemli katkı sağlamıştır.


Yaşam Tarzı Müzesi Nasıl Yapıldı?

Müze binası önceleri 2 iki sınıflı bir ilkokul binası idi. Bina restore edilip tam bir müze görünümüne dönüştürüldü. Müzenin ilk kısmının 2012 yılında açılması ile mevcut binanın yeterli olmadığı görülmüş, ikinci Müze ve Sosyal Tesisler (Köy Konağı) binası inşa edilmiştir.
Her iki binanın inşaatı ve restorasyonu için gerekli tüm destek Müzenin kurucusu Dikyamaç Köyü doğumlu Mak. Yük. Müh. Naim ÖZKAZANÇ tarafından sağlanmıştır.

Naim ÖZKAZANÇ
Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesinin kurucusu ve Dikyamaç köyüne sayısız eserler kazandıran Dikyamaç köyünün yetiştirdiği değerli ve saygıdeğer insan Naim Özkazanç hayatı boyunca her dönemde köyüne ve yöresine hizmet etmiştir.
Artvin’in ilk müzesini doğduğu ve büyüdüğü köye kurarak bir ilke imza atan Naim Özkazanç’ ı rahmetle anıyoruz.
Ruhu şad, mekanı cennet olsun


Müzeye Kazandırılan Bazı Ürünler;

Beşik (Onçeli), Pileki (Gresta), Hedik, Kömür Ütüsü, Ahşap Tekneler (Sarğa), Ahşap Ölçü Kapları (Orsai), El Sanatlarında Kullanılan Aletler, Keremuli, Gudeli, Arşın, Kepçeler (Kopa), Pufrengi, Kapanlar, Bakır Kaplar, Taşçı Semeri, Demirci Körüğü, Değişik Elekler, Bakır Siniler, Gazyağı Lambaları, Sepetler (Tikina), Sandalyeler (Orzo), Küçük Sepetler (Ğençkeli) ve el değirmeni, örnek olarak verilebilir.


Nasıl Gidilir?

Adresi: Arhavi Ortacalar Yolu, 08290 Dikyamaç Köyü/Arhavi/Artvin

  • 1. Güzergah: Arhavi, Kavak, Konaklı, Kemer Köprü, Güneşli Köyleri üzerinden yaklaşık olarak 23 dakikada (14 km) ulaşılabilir.
  • 2. Güzergah: Arhavi, Kavak, Çifte Köprü, Ortacalar köyleri (17 km, 30 dak.) yolu izlenerek de müze ulaşabilirsiniz. Müzeye gelenler aynı yolu izleyerek geri dönebilecekleri gibi, ring yaparak geri dönmeleri de mümkündür.

Koordinatları: 41.289432, 41.370741